INSPIRACE

Příběh Těšínského Slezska

Muzeum Těšínska otevřelo novou moderní muzejní expozici představující vývoj Těšínského Slezska od dob prehistorických po nedávnou minulost. Je koncipována jako procházka dějinami tohoto území s cílem přiblížit také krajinu, v níž se vše odehrávalo. Na pěti podlažích se návštěvníci prostřednictvím více než 1 200 exponátů seznámí s minulostí specifického regionu, jeho bohatou hmotnou kulturou a rozmanitou přírodou. A nejen to. Celá expozice je doplněná řadou multimediálních prvků, které podtrhnou atmosféru celé expozice.

Od počátečního seznámení se základními informacemi o Těšínském Slezsku návštěvníka čeká v suterénu pomyslný exkurz do hlubin země. Dozví se více mimo jiné o geologickém vývoji v období prvohor, kdy vznikly mohutné uhelné sloje, jež ovlivnily životy celých generací obyvatel zdejšího regionu. A právě fenoménu těžby uhlí na Těšínsku je věnována imitace důlní šachty s představením báňského podnikání v průběhu 19. a 20. století.

Muzeum Těšínska se pyšní 

exponáty na 

podlažích.

Od prvohor až do středověku

V další části se po časové ose, po níž je zvídavý návštěvník expozicí provázen, dostává do období konce čtvrtohor. Příroda, která se zde začala rozvíjet, nabízí pohled do pralesa, v němž pobíhají šelmy, létají draví ptáci a okolí řeky obývají bobři. Do této krajiny vstupuje člověk, který ji začíná před několika tisíci lety kultivovat k obrazu svému. Unikátní nálezy z archeologických lokalit pak prostřednictvím názorné ukázky doplňuje animace pražení obilí Slovany. Další sál již návštěvníky uvádí do dob středověku, kdy Těšínsko ze svých opevněných hradů ovládala piastovská knížata. 

Madona z Těrlicka – výjimečný gotický obraz z přelomu 15. a 16. století

Gotické umění zastupuje nejcennější exponát celé expozice – Madona z Těrlicka, malba na dřevě objevená celkem náhodou teprve před pěti lety. Nahlédnout do životního stylu barokní šlechty umožňuje zámecká komnata s bohatým interiérem, jemuž kontrastuje vesnické obydlí poddaných se způsobem jejich hospodaření.

Příběh Těšínského Slezska, to je zábavná cesta poznání…

Průmyslová revoluce

V dalším podlaží se návštěvník ocitá v době průmyslové revoluce, a proto se na něj vyřítí z tunelu lokomotiva zahalená párou, s níž do kraje dorazil nebývalý rozvoj těžkého průmyslu. Pro dělníky se začaly stavět kolonie, do jejichž obydlí lze nahlédnout, obchod a služby byly na strmém vzestupu. 

Historické území Těšínského Slezska však vývoj po první světové válce za dramatických okolností rozdělil mezi Československo a Polsko. Události, které se odehrály přesně před 100 lety, připomíná dobový dokumentární film, množství fotografií a dalších exponátů. Život v nových podmínkách demokratického státu je názorně přiblížen v kavárně Avion, jež se stala symbolem prvorepublikového Českého Těšína. Podrobněji je jeho vývoj jakožto nového města, které vzniklo z levobřežního předměstí Těšína po rozdělení Těšínska 28. července 1920, představen na samostatné výstavě v sále pro proměnné akce v přízemí.

Radim Jež, Muzeum Českého Těšínska 

Stálou expozici muzea doplňuje knihovna, přednáškový sál, studovna či ateliér vhodný třeba pro netradiční školní výuku nebo konání různých workshopů. Největším lákadlem celé expozice je ale velké množství multimediálních prvků. Ty dotváří jedinečnou atmosféru, která návštěvníky okamžitě přenese na skok do historie.

Madona z Těrlicka


V rámci rubriky „Blondýny na cestách“ jsme se tentokrát vypravily po stopách dějin Těšínska. Konkrétně do nové stálé interaktivní expozice Muzea Těšínska, která byla realizována na základě projektu autora Iva Plasse. Nová expozice Příběh Těšínského Slezska nepatří mezi klasické muzejní expozice. Naopak. Snaží se návštěvníkům představit témata spojená s historií Těšínska zábavnou interaktivní formou, která odpovídá muzejním interpretacím 21. století. V této expozici sbírkové předměty nejsou jen vystavené exponáty, ale ožívají prostřednictvím příběhů. A tyto příběhy tvoří primárně lidé. Lidé, kteří v Těšínském Slezsku žili a žijí. Expozice je ukázkou toho, že pokud se počítá s návrhem audiovizuálního řešení již ve fázi projektu, je docíleno skvělé rovnováhy mezi exponáty a moderními technologiemi. 

Návštěvník se stává součástí příběhu. Je obklopen spoustou vizuálních vjemů i ambientních zvuků, které mu pomáhají prožít příběh v dokonalé atmosféře prostoru. Nechybí ani překvapivé momenty, jako je přijíždějící vlak z tunelu, projíždějící koník s vozíkem uhlí anebo možnost začíst se do virtuálních novin ve funkcionalistické kavárně Avion.  Pokud do muzea zavítáte, můžete se těšit i na takzvanou Madonu z Těrlicka, objevenou vzácnou gotickou malbu, která se stala jedním z nejvzácnějších exponátů nového muzea díky dlouhodobé zápůjčce. Tento výjimečný gotický obraz z přelomu 15. a 16. století byl objeven pouhou náhodou. Skrýval se totiž pod několika vrstvami jiných maleb, což se odhalilo při restaurování původního barokního díla z kostela svatého Vavřince v Těrlicku-Kostelci. Návštěvníci muzea budou moci využívat nejen interiéry, ale i venkovní prostory, jejichž úpravy byly součástí rekonstrukce. Muzejní dvůr nově nabízí miniamfiteátr a lapidárium s kamennými artefakty.